Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń
Nazwa projektu: „Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń”
Organizator: Fundacja Państwo Obywatelskie - organizacja pożytku publicznego oraz Komitet Honorowy
Opis projektu: Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
Strona internetowa projektu: http://bezpieczna-szkola.com
Regulamin i zasady konkursu:
- Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 28 listopada 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają tytuły Bezpiecznej Szkoły i dyplomy honorowe
- Szkoły przystępujące do konkursu przyjmują na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1" do „10". Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu Bezpieczna Szkoła jest uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. W skład jury wchodzi po 2 przedstawicieli organizatorów konkursu.
- Prace konkursowe zwieńczą zbiorcze informacje szkół o przebiegu prac konkursowych, uzyskanych efektach, poprawie stanu bezpieczeństwa w szkole i wokół szkoły. Informację (na wzorze dostarczonym przez jury), opracowują wspólnie dyrektorzy szkół, rady pedagogiczne, komitety rodzicielskie i samorządy uczniowskie.
- Jury zachęca szkoły do dokumentowania wykonanych w ramach konkursu prac w materiałach fotograficznych, opracowaniach uczniowskich tekstowych, w tym zarejestrowanych elektronicznie, nagraniach filmowych na DVD lub CD etc.
- Informacje o przedsięwzięciach w ramach konkursu, wraz z informacją o innych przedsięwzięciach podjętych przez szkołę dla zapewnienia bezpieczeństwa placówki i jej uczniów, należy przesyłać do jury sukcesywnie do dnia 15 kwietnia 2015 r.
- Adres jury konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń: Al. Jerozolimskie 151, kl. 1, piętro 2, 02-326 Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadania jakie należy zrealizować w ramach konkursu:
v Przeprowadzenie, we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę. Ocena jury na podstawie testów, po 3 z każdej klasy, przesłanych do jury konkursu pocztą elektroniczną.
v Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości).Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie 10 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych przez szkoły do jury konkursu.
v Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp. Ocena na podstawie opisu wykonanych przedsięwzięć, sporządzonego przez szkołę i przesłanego do jury pocztą elektroniczną.
v Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Zalecane podjęcie tematu relacji „chłopcy-dziewczęta" - język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego..." Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury pocztą elektroniczną.
v Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.
v Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki". Wskazany udział specjalisty ds. prewencji z Policji, pedagoga-specjalisty z zakresu resocjalizacji. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.
v Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.
v Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „euro sieroctwa"; gdzie szukać pomocy. Wskazany udział przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie, zawodowych kuratorów sądowych.
v Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia... Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego - w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.
v Wykonanie dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącej kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów
v Zgłoszenie swoich przedstawicieli (nauczycieli, pedagogów, psychologów) do udziału w seminarium Bezpieczna Szkoła 2015, które w okresie od 28 listopada 2014 r. do 2 marca 2015 r. przeprowadzi w formule e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie
Uczestnicy projektu: wszystkie klasy liceum
Koordynator projektu na teranie szkoły: mgr Marta Stefaniak - psycholog szkolny
ZADANIA ZERALIZOWANE:
ü Październik 2014 - przeprowadzenie warsztatów pt: „Mój przyjaciel jest inwalidą”
ü 16 października 2014 - podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” pod nazwą Restart a Heart nasza szkoła wzięła udział w akcji próby pobicia rekordu w resuscytacji, którą koordynowała Pani Jadwiga Bielecka – kierownik Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Powiatowego w Nisku wraz z ratownikami medycznymi pracującymi w Pogotowiu Ratunkowym w Nisku
ü 28 października 2014 roku uczniowie naszej szkoły udali się do Sądu Rejonowego z siedzibą w Nisku na nietypową lekcję wiedzy o społeczeństwie. Taka forma zajęć była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z Prezes Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, panią Joanną Szewczyk oraz z Sędzią Zamiejscowego VIII Wydziału Karnego, panem Krzysztofem Dembowskim. Licealiści od półtora roku są zapraszani na wybrane rozprawy sądowe, dzięki temu mogą zweryfikować swoją wiedzę na temat prawa karnego. Tym razem dzięki uprzejmości sędziego, pana Krzysztofa Dembowskiego uczniowie byli obserwatorami rozpraw sądowych z udziałem dwóch oskarżonych, z których jeden odsiadywał karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Sprawa obu mężczyzn dotyczyła kradzieży. Uczestnicząc w rozprawach karnych uczniowie mają możliwość poznania zastosowania prawa od strony praktycznej. Po rozprawach sądowych sędzia, pan Krzysztof Dembowski wygłosił pogadankę, w której udzielił wyczerpujących odpowiedzi na stawiane pytania o specyfikę zawodów prawniczych, zakres obowiązków sędziego, ranking wyższych uczelni Wizyta w sądzie miała charakter edukacyjny, profilaktyczny, a jednocześnie wzbogaciła młodzież o nowe doświadczenia i umiejętności. Celem organizowania lekcji w sądzie jest zwiększenie świadomości prawnej wśród uczniów i pokazanie prawnych konsekwencji czynów zabronionych. Ponadto licealiści zaznajomili się z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, specyfiką procesu karnego, prawami ofiar przestępstw i obowiązkami świadków.
ü 30 października 2014r, - przeprowadzenie próbnej ewakuacji w szkole
ü 12 listopada 2014 - Uczestnictwo Dyrektora szkoły w konferencji Podkarpackiego Kuratora Oświaty na temat "Patologie jako przejaw zagrożenia bezpieczeństwa młodzieży szkolnej". Celem konferencji było zapoznanie uczestników z pojęciem i rodzajami patologii, przeciwdziałaniem jej wśród młodzieży szkolnej, a także dyskusje i debaty z udziałem kuratora oświaty, przedstawicieli Komendy Głównej Policji, społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz pracownika Katedry Prawa Karnego w WSPiA
ü 12 listopada 2014r- uczestnictwo nauczyciela koordynatora na szkoleniu dotyczącym uzależnień, pt: ARS, czyli jak dbać o miłość
ü 12 listopada 2014r. – zostało zorganizowane spotkanie rodziców uczniów Liceum z przedstawicielem policji, który przedstawił sytuację konfliktów z prawem młodzieży z naszego regionu. Policjant ten uczulił rodziców, jakie działania w stosunku do ich dzieci są niedopuszczalne oraz na jakie zachowanie należy natychmiast reagować. Prowadzący spotkanie zapoznał rodziców z rodzajami środków uzależniających oraz objawach, jakie te środki powodują.
ü Listopad-grudzień 2014 – wyjazd uczniów klas pierwszych liceum na warsztaty profilaktyczne do placówki MONAR w Stalowej Woli
ü 8-11 grudnia 2014 - udział młodzieży klas 2 LO w warsztatach socjoterapeutycznych z panem Andrzejem Sową - profilaktykiem do spraw uzależnień
ü Grudzień 2014 - udział klasy 1d w warsztatach z wychowawcą na temat "Zachowania asertywne"
ü Grudzień 2014/styczeń 2015 - udział uczniów klas pierwszych w zajęciach warsztatowych z wychowawcą, na temat:
- Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.
- Nie jesteś sam.
- Przestrzeganie prawa, jako obowiązek każdego ucznia.
ü Styczeń 2015 - ogłoszenie przez Samorząd Uczniowski konkursu na pracę pisemną w temacie: "Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?"
ü Styczeń 2015 - przeprowadzenie przez nauczycieli religii zajęć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą przynależność do grup destrukcyjnych, między innymi sekt. Zwrócenie uwagi na mechanizmy werbowania do sekt. Uczniowie naszej szkoły podczas podczas zajęć katechetycznych (w ramach zadania 6 projektu, z dostosowaniem do potrzeb naszej młodzieży) analizowali aspektowość różnorodnych definicji sekt oraz mechanizmy psychomanipulacji w sektach. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności obiektywnej oceny postępowania przywódców i członków sekt oraz wspólne wskazanie zagrożeń dla współczesnej rodziny, wynikających z działalności sekt. Uczniowie uzyskali także informacje o prowadzonych przez Kościół ośrodkach wspierających osoby związane z sektami oraz ich rodziny, a także prowadzących działalność informacyjną w tym temacie.
ü Od stycznia 2015 roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w klasowych debatach na temat "Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel". Niektórzy z nich pomyślnie zdali testy sprawdzające ich wiedzę na temat poruszanych zagadnień, inni w dalszym ciągu przygotowują się do sprawdzianu wiadomości.
ü 25 lutego 2015 roku przedstawicielki Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” poprowadziły zajęcia warsztatowe dla wolontariuszy z Czarnieckiego. W ramach zajęć na temat : „Każdy komuś jest potrzebny” zaprezentowano działalność fundacji w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przedstawiono możliwość zaangażowania młodzieży w te działania w Krakowie. W ramach warsztatów młodzież miała okazję zmierzyć się z ograniczeniami, które stanowią codzienność osób niepełnosprawnych. Zajęcia zostały sfinansowane przez Radę Rodziców.
ü 27 lutego 2015 roku miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych laureatom Konkursu Szkolnego na pracę pisemną "Co powinno się zmienić w Twojej szkole/rodzinie/otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?" W konkursie wzięło udział 33 uczniów. Ich prace plasowały się na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie wskazywali rozwiązania trudnych sytuacji, wykazując się wielka wrażliwością. Nagrodami w konkursie były dyplomy, słodkie upominki oraz oceny z przedmiotów humanistycznych. Dla najlepszych Samorząd ufundował także bony do sklepów Empik. Przedstawiciele Samorządu postanowili wydać broszurę z powyższymi pracami, by służyły jako wskazówki dla innych uczniów i nauczycieli.
ü Marzec 2015 – ukończenie przez szkolnego koordynatora projektu „Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń” kursu e-learning na temat bezpieczeństwa w szkole.
ü 11 marca 2015 – wypełnienie i przesłanie ankiet ewaluacyjnych do projektu oraz zamieszczanie poszczególnych działań na stronie konkursowej projektu.
ü 26 marca 2015 – zamieszczenie końcowego sprawozdania z realizacji postanowień projektu "Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
GALERIA ZDJĘĆ: